Dijital Diş Hekimliği

Günümüzde her alanda kullanılan bilgisayar destekli yeni teknolojiler; diş hekimliğide de teşhis, planlama ve tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Dijital diş hekimliği ile tedaviler hem daha kısa sürede tamamlanmakta hem de hastaların takipleri çok daha başarılı olmaktadır.

Dijital Diş Hekimliği

• CAD/CAM (Computer Aided Design - Computer Aided Manufacturing) CEREC:

Bilgisayar destekli dizayn ve bilgisayar destekli üretim olarak da bilinen sistemdir. Diş hekimliğinde ağız içinde 3 boyutlu tarayıcılar kullanılarak gerekli restorasyonun ölçüsü alınır ve birbirine bağlı olan sistemle porselen bloklar aşındırılarak restorasyonlar hazırlanabilir. Bu sistem kullanılarak her tür porselen restorasyon yapılabilmektedir.

Estetik diş hekimliğinde kullanılan porselen lamine/vener tedavileri, tek diş porselen kaplamalar, inley/onlay olarak da adlandırılan porselen dolgular bu sistemle konvansiyonel metodlara kıyasla çok daha kısa sürede tamamlanabilmektedir. Bu sistemle yapılan restorasyonlar bilgisayar ortamında kayıt aldığında olduğu için, tekrar edilmesi gereken durumlarda çok hızlı bir şekilde yeniden hazırlanıp hastaya uygulanabilmektedir. Özellikle zaman sorunu olan hastalarda aynı gün pek çok porselen restorasyon tamamlanıp, uygulanabilmektedir.


• iTero™ 3D AĞIZ İÇİ TARAYICI :

Invisalign Şeffaf plaklar ile yapılan ortodontik tedavi için alınan 3 boyutlu ölçülerin haricinde; diş gelişimlerinin takibinde, sabit ortodontik apareylerin yapımında ve protetik ölçülerin alımında kullanılan bir tarayıcıdır.

Similasyon özelliği ile ortodontik tedavilerin başlangıcında tedavinin nasıl sonuçlanacağı ile ilgili hastaya bilgi sağlar. Dijital ortamda sağlanan kayıtlar, geriye dönük olarak kontrollerde kolaylık sağlamaktadır.


Tedaviler