Endodonti - Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi; çürükle enfekte olmuş veya travmaya bağlı olarak canlılığını yitirmiş dişlerin ağızda kalma süresinin uzatılmasını hedefleyerek, dişin kök kısmında bulunan pulpa ismini verdiğimiz dokuları uzaklaştırarak doldurulmasını içeren tedavi olarak özetlenebilir.

Kanal tedavisi gereksiniminin ortaya çıkmasının en büyük sebebi tedavi edilmemiş çürüklerdir. Zamanla çürük yapan mikroorganizmalar dokularda ilerleyerek dişin pulpasının iltahaplanmasına yol açar. Bu durumda çoğu hasta şiddetli diş ağrısı, sıcak ve soğuk hassasiyeti yaşar.

Bir başka kanal tedavisi gereksinimi ise travmaya bağlı ortaya çıkan dişin canlılığının yitirilmesi durumudur. Çürük olmadan da yaşanabilecek bu durumda, hastalar genellikle dişlerde renk değişikliği ve kök ucuna denk gelen bölgelerde basınçla ağrı hissederler.

Kanal tedavisi işlemi lokal anestezi ile yapılır ve sanılanın aksine ağrılı bir işlem değildir. Dişin hikayesine göre bir veya birkaç seansta tamamlanabilmektedir. Dişte yer alan çürük temizlendikten sonra, pulpa adı verilen damar, sinir ve bağ dokusundan oluşan yapı özel aletlerle kök içerisinden çıkarılır. Daha sonra kök içerisinde kalan boşluk genişletilir, temizlenir ve sağlığına kavuşan kökler özel dolgularla doldurulur. Tedavi sonrasında belirli aralıklarla diş röntgen filmleriyle tedavi edilen dişler takip edilmelidir.

Endodonti - Kanal Tedavisi

Tedaviler