Ortodontik tedavi kalıcı bir tedavi midir? Düzeltilen dişler tekrar bozulabilir mi?

Ortodontik tedavinin ardından dişleri düzeltilmiş pozisyonlarında tutmak oldukça zor olabilir. Bunun en büyük sebebi; tedavi edilen dişler orijinal pozisyonlarına doğru geri hareket etme eğilimindedir. Bununla birlikte, diş hareketi normal yaş değişikliklerinin bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir çünkü dişlerimiz hayat boyu hareket etme eğilimindedir.

Başarılı bir ortodontik tedaviden sonra, dişlerinizin yeni pozisyonlarında kalması için doktorunuzun önerilerine uymak çok önemlidir. Ortodontik tedaviden sonra dişlerin kaymasını önlemek için hareketli ve/veya sabit retansiyon (pekiştirici) aygıtları kullanılmaktadır.

Sabit retansiyon telleri, ortodontik tedaviden sonra dişleri yerinde tutmak için dişlerin arkasına yapıştırılan pasif bir teldir. Genellikle paslanmaz çelik telden yapılırlar, hasta tarafından çıkarılamazlar.

Hareketli retansiyon apareyleri ise, hasta tarafından takıp çıkarılabilen ortodontik apareylerdir. Genellikle Invisalign hizalayıcılarına benzer şekilde şeffaf plastikten yapılırlar. Yemek yemek, diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak için çıkarılabilirler, ancak özellikle geceleri olmak üzere mümkün olduğunca çok takılmaları önerilir.

Merak Edilenler